• Česky
  • Slovensky
  • English
  • Deutch

Nejčastější problémy s externím diskem

V tomto článku se dozvíte, co dělat, když nejde načíst externí disk, čím to může být způsobeno a jak těmto problémům předcházet.

Externí disky jsou velmi užitečným nástrojem pro ukládání a sdílení dat. Tyto disky jsou obvykle přenosné a snadno se připojí k počítači nebo jinému zařízení pomocí USB kabelu. Navzdory svému užitečnému využití se s nimi však mohou vyskytnout problémy.

V současné době existují vlastně jen tři výrobci pevných disků HDD na celém světě (WD, Seagate, Toshiba). Ostatní značky (Fujitsu, Hitachi, Maxtor, Samsung,..) jsou vlastněné těmito hlavními výrobci.

Externí pevné disky sice vyrábí mnoho firem (Verbatim, Sony, Adata, ...), ale jde jen o obal, uvnitř kterého se nachází pevný disk jednoho z hlavních výrobců. Aby bylo možné externí disk připojit k počítači, je uvnitř obalu elektronika, která převádí standardní SATA rozhraní pevného disku na USB. Některé elektroniky zároveň data na disku šifrují, což znesnadňuje jejich obnovu v případě poruchy.

Zde je několik nejčastějších problémů, se kterými se můžete setkat při používání externího disku:

  1. Mechanické poškození: Pokud externí disk upadne nebo je vystaven nárazu, může se stát, že mechanické části disků, jako jsou čtecí hlavy, se poškodí a přestanou fungovat. To může způsobit ztrátu dat na disku. U některých modelů stačí, když disk přepadne na bok a tím dojde ke kontaktu čtecích hlav s povrchem ploten a jejich zničení. To se obvykle projevuje tím, že disk vydává zvláštní zvuky, například cvakání nebo vrčení. V takovém případě je důležité disk ihned vypnout a již jej nezapínat a nepokoušet se o vlastní opravu disku, protože by to mohlo vést k ještě většímu poškození. Místo toho se obraťte na profesionální firmu na záchranu dat, která má zkušenosti s obnovením dat z mechanicky poškozených disků.
  2. Elektrické poškození: Externí pevné disky HDD velikosti 3.5‘‘ (rozměr disku do stolního PC) potřebují ke své funkci kromě USB připojení také napájení 12V. Často se stane, že uživatel připojí zdroj s vyšším napětím (z notebooku) a dojde ke zničení elektroniky disku (vnější řídící elektroniky, nebo vnitřní elektroniky čtecích hlav).
  3. Poškození souborového systému: Jedním z nejčastějších problémů, které mohou vést ke ztrátě dat na externím disku, je poškození souborového systému. To může nastat z mnoha důvodů, například při neúplném odpojení disku nebo v důsledku chyby na disku. Pokud si všimnete, že na disku chybí soubory nebo se nelze k datům přistupovat, je nejlepší okamžitě přestat používat disk, abyste minimalizovali riziko trvalé ztráty dat.
  4. Ztráta dat kvůli náhodnému smazání: Někdy se může stát, že se náhodou smažou důležitá data z externího disku. Je důležité si uvědomit, že pokud po smazání dat používáte disk dál, zvyšuje se riziko trvalé ztráty těchto dat.
  5. Virusový útok: Stejně jako u počítačů může externí disk být infikován viry a malwarem. Tyto útoky mohou způsobit ztrátu dat nebo je mohou poškodit tak, že nebudou přístupná.

V každém případě je důležité okamžitě přestat používat externí disk, jakmile si uvědomíte, že s ním něco není v pořádku. Poté kontaktujte odborníky na záchranu dat, kteří mohou poskytnout konkrétní pomoc a navrhnout nejlepší postup pro obnovení vašich dat.

Mějte také na paměti, že záchranu dat není vždy možné provést, zejména pokud je disk zcela zničený nebo pokud jsou data přepsána novými daty. Proto je důležité předcházet ztrátě dat tak, že budete dbát na správnou péči o svůj externí disk a budete ho používat s opatrností.

V závěru lze říci, že ztráta dat z externího disku může být velmi stresující situace, ale existuje mnoho možností, jak se s tímto problémem vypořádat. Nejlepší způsob, jak minimalizovat riziko ztráty dat, je zálohovat svá data pravidelně a předcházet mechanickému poškození a poškození souborového systému externího disku. Pokud se vám však stane ztráta dat, neváhejte kontaktovat laboratoř na záchranu dat, kde vám naši odborníci mohou pomoci obnovit vaše cenné informace.

 

Co zachraňujeme a jak to funguje?

Obnovíme vaše ztracená data z pevných disků HDD, SSD disků, RAID polí, NAS, USB flash disků, paměťových karet, disků DVD rekordérů a videokamer a jiných datových médií. Záchranu dat provádíme v naší profesionálně vybavené laboratoři. Platíte jen za úspěšně obnovená data.

  1. Kontakt

    Kontaktujte nás
    737 000 112
    zachrana@data112.cz
    nebo použijte
    chat

  2. Doprava

      

     

    Zařízení můžete
    přinést, zaslat,
    nebo jej u vás
    zdarma vyzvedneme.

     



     

      

  3. Diagnostika

     

    Zdarma zjistíme
    rozsah poškození
    a možnost
    získání vašich dat.

  4. Záchrana

    Záchrana dat
    proběhne po vašem
    souhlasu. Dohodnutá
    cena není nikdy
    překročena

     

  5. Předání

    Vaše zachráněná
    data vám předáme
    dohodnutým
    způsobem.

Webové stránky od BARTON STUDIO